SKRZYNKA PYTAŃ – DR JOANNA RĘKAS

Kolejna odsłona SKRZYNKI PYTAŃ. Tym razem pytaliście się:

DR JOANNY RĘKAS

 

A oto i odpowiedzi Pani Doktor :D

  1. Jaki jest Pani iloraz inteligencji IQ?

Nie mam pojęcia! Kiedyś, raz (!), miałam ambitny cel zbadania mojego IQ, ale gdy się okazało, że trzeba wypełnić test, to od razu uciekłam.

2. Czy Pani Doktor poleca małżeństwa mieszane narodowościowo i dlaczego?

Zawsze polecam! Nie wiem, czy mieszane czy niemieszane są lepsze, to na pewno zależy od pary, od konkretnych ludzi, ale mieszane są barwniejsze!

3. Jakie zna Pani języki obce?

Serbski i chorwacki, po kierunku studiów, macedoński, po badaniach terenowych, no i angielski, ale jedynie komunikatywnie. Choć tyle się ostatni wylęgło języków na Bałkanach, że dopiszę jeszcze czarnogórski i bośniacki, z przymrużeniem oka.

4. Dlaczego zainteresowała się Pani Bałkanami?

Bo na egzaminie wstępnym na studia była tylko rozmowa kwalifikacyjna. Taka prawda. Siedziałam w bursie szkoły leśnej w Miliczu i przeglądałam poznański informator na studia (kiedyś tylko forma papierowa, książkowa była!). Mój ówczesny chłopak zdawał na studia do Poznania, więc ja też. Padło na filologię serbsko-chorwacką. I tak się w Bałkanach zakochałam, a w narzeczonym odkochałam.

5. Jak Pani syn radzi sobie w Polsce po dzieciństwie spędzonym w Serbii? Który kraj bardziej mu się podoba i dlaczego?

W Serbii mieszkał tylko przez 6 miesięcy, potem musiałam wrócić, bo mój urlop był krótki. W Serbii uwielbia jeść, przejadać się i robić co mu się podoba. W Polsce musi się „lepiej” zachowywać i ciągle jest poprawiany więc się denerwuje. Stasia Kostić twierdzi, że Nikola mówi po serbsku z węgierskim akcentem :) Na Serbię patrzy jak na kraj wolności, w Polsce widzi przepisy, ale to pewnie dlatego, że w Polsce jest ciągle a Serbię wspomina jak długie wakacje.

6. Za czym z Polski Pani tęskni, gdy jest na Bałkanach i odwrotnie?

Gdy jestem krótko na Bałkanach to chyba za niczym nie tęsknię, ale gdy byłam przez 3 lata na studiach w Nowym Sadzie to tęskniłam za bułką z masłem i szynką. Najbardziej na świecie. Po pierwszych sześciu miesiącach gdy przyjechałam do domu, chciałam tylko bułki z szynką. A w Polsce tęsknię za zapachem Bałkanów, za powietrzem, które jest jak nigdzie indziej, za kawiarniami, za macedońską piroszką z Prilepu, o matko, za tym najbardziej!

7. Czy miewa Pani czasem takie chwile, będąc w jakiejś macedońskiej wiosce, otoczona lokalnymi ludźmi, ze jeśli o tym napisze książkę, to zaczną tam przyjeżdżać ludzie i to czego teraz jest Pani świadkiem (obrzędy, tradycje) zniknie szybciej niż gdyby o tym Pani nie pisała?

Przyznaję, że nie myślałam o tym. Wiem, że powinnam moją pracę w terenie traktować jak pracę i tak o niej myśleć, ale ja tam po prostu patrzę, uczestniczę i jestem bardzo szczęśliwa. Potem w Polsce przychodzi konieczność opracowania materiału, tego nie lubię, czuję się jak patolog wówczas. Najbardziej czekam na te chwile z ludźmi. Nie myślę też o w ogóle tradycji w kategoriach przemijania. Tradycja jest aktywna, zmiana jest wpisana w jej naturę. Obserwować i uczestniczyć i czerpać z tego jak najwięcej, by pokazać innym, jaki świat jest radosny i kolorowy, na przekór wojnom i terroryzmowi.

8. Jakie jest Pani najlepsze i najgorsze wspomnienie ze studiów?

Najgorsze to egzamin z scs-u. Profesor kazał mi wyjść i więcej się mu na oczy nie pokazywać. Mówiłam od rzeczy, byle coś mówić, nie wiedziałam nic, a miałam fragmenty Pisma Świętego tłumaczyć. A najlepsze – gdy dostałam moje pierwsze stypendium do Serbii. Wtedy nie było Erasmusów itd. Stypendium załatwiłam dwoma Chopinami – wódkami :).

9. Jaka była najśmieszniejsza sytuacja, wynikająca z różnic kulturowych, w jakiej znalazła się Pani będąc na Bałkanach?

O wiele! Wizyta w aptece ze zdaniem: Molim nešto za sranje (kolega miał biegunkę). Farmaceutka nie mogła się przestać śmiać. Ale to językowy lapsus, a różnice kulturowe? Nic mi w tej chwili nie przychodzi do głowy, choć na pewno coś było. Obiecuję pomyśleć i jeśli sobie przypomnę to napiszę.

***

To by było na tyle, jeśli chodzi o pytania do Pani Doktor Rękas.

Teraz czekamy na Wasze pytanka do

Pani Magister Stanislavy Kostić!

Przypominamy: skrzynka jest na parterze ;)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Skrzynka pytań. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s